Офіційний коментар Тернопільської єпархії Української Православної Церкви щодо користування пам’яткою архітектури національного значення Миколаївський собор з келіями XVI-XVII ст.

У зв’язку з появою відверто неправдивих та провокативних повідомлень у ЗМІ щодо права громади Української Православної Церкви користуватись Свято-Миколаєвським собором у м. Кременець Тернопільська єпархія УПЦ надає офіційний коментар щодо цього.

Свято-Миколаївський собор міста Кременець з 1832 року є діючим православним храмом, пам’яткою архітектури національного значення, яка утримується силами та коштами парафії.

В результаті розпочатої у 1919 році владою націоналізації церковного майна, Свято-Миколаївський собор вибув з колективної власності релігійної громади у власність держави.

З набуттям Незалежності України, релігійні організації відновлено у правах юридичних осіб, націоналізоване церковне майно, що продовжило знаходитися у власності держави, підлягало поверненню організаціями, на балансі  яких  воно знаходилося, у безоплатне користування або у  власність  релігійних громад відповідно до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» прийнятому у 1991 році.

На жаль, реальних дій представників державних установ по забезпеченню права Парафії Святителя Миколая на повернення майна, яке фактично перебуває в її постійному користуванні, і на повному фінансовому утриманні, не відбулося.

Сьогодні адміністрація ДІАЗ, ігноруючи низку діючих нормативних актів та міжнародні зобов’язання держави щодо реституції церковної власності, одноосібно, без погодження з Міністерством культури та інформаційної політики  розпочала процедуру повернення за актом приймання-передачі націоналізованого попередньою владою Свято-Миколаївського собору.

Приміщення собору знаходиться у постійному, відкритому користуванні православної громади, правонаступником якої є Парафія Святителя Миколая, зареєстрована в установленому порядку 24 вересня 1991 року.

Через 10 років після набуття правоздатності Парафією Святителя Миколая, державним розпорядчим актом у 2001 році було створено Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник, за яким на праві оперативного управління закріплювалося націоналізоване церковне майно.

У 2018 році між ДІАЗ та Парафією Святителя Миколая було укладено договір користування майном, яке знаходиться у державній власності.

Наразі Парафії Святителя Миколая не дають можливості продовжити договір, а закінчення строку його дії ДІАЗ вважає достатньою правовою підставою для припинення права користування майном, яке виникло у релігійної громади ще з 1832 року і до нині його ніхто не забирав.

ДІАЗ активно залучає до цього представників правоохоронних органів та ЗМІ.

Адміністрація ДІАЗ, одноосібно розпоряджаючись пам’яткою архітектури національного значення, приймає рішення щодо її подальшого використання ще в період дії договору.

Так, 22.11.2022 року листом №3/1-257 ДІАЗ повідомляє, що договір №4 від 12.02.2018 року користування релігійною громадою нерухомим майном продовжуватися не буде.  Між іншим зазначаючи, що переважного права на укладання наступних договорів громада не матиме.

30.01.2023 року листом № 3/1-41 ДІАЗ просить повернути церковне майно за актом приймання-передачі, тобто фактично відмовитися від права користування назавжди.

08.02.2023 року з метою вирішення питання подальшого користування, відповідно до визначних законом повноважень, Парафія Святителя Миколая звернулася до власника – держави в особі Міністерства культури та інформаційної політики про що невідкладно повідомила директора ДІАЗ В. Микулича та начальника УМВС України в Тернопільській області О. Богомола.

Наступного дня 09.02.2023 року В. Микулич видає наказ № 09 «Про створення комісії щодо повернення майна» до складу якої включено представників правоохоронних органів.

У зв’язку з відсутністю рішення органу управління майном даний наказ був невідкладно оскаржений за підвідомчістю до МКІП, як протиправний та такий що виданий з перевищенням службових повноважень.

13.02.2023 року адміністрація ДІАЗ, не зважаючи на повідомлення про оскарження створення комісії та відсутність рішення Міністерство культури та інформаційної політики, щодо подальшого користування майном, проводить засідання комісії  з приймання-передачі Свято-Миколаївського собору.

Настоятель Парафії Святителя Миколая Свято-Миколаївського собору протоієрей Василій Вознюк, викликаний на засідання комісії, повторно повідомив про неможливість вирішення питання передачі державного майна без рішення Міністерства культури та інформаційної політики і відмовився підписувати будь-які документи безпідставно створені  представницькими органами.

Одноосібно ініціюючи передачу пам’ятки архітектури національного значення, яка протягом двох століть перебуває в користуванні і на повному утриманні Парафії Святителя Миколая, адміністрація ДІАЗ відверто порушує переважне право користування Собором.

Окремо звертаємо увагу, що позиція Парафії Святителя Миколая ґрунтується на визначених законом повноваженнях власника державного майна, що перебуває в її користуванні.

Виключно Міністерство культури та інформаційної політики, відповідно до покладених на нього завдань, здійснює функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери його управління; у межах повноважень, передбачених законом, погоджує відчуження або передачу пам’яток національного значення їх власниками чи уповноваженими ними органами іншим особам у володіння, користування або управління.

До вирішення питання Міністерством культури та інформаційної політики просимо, всіх кого це може стосуватися, не вживати жодних заходів щодо користування пам’яткою архітектури національного значення – Свято-Миколаївським собором міста Кременець.

Просимо всіх православних християн помолитися за Свято-Миколаївський кафедральний собор, щоб він, як донині так і назавжди, був Православною Святинею Боголюбивих кременчан і в ньому вони возносили молитви за спасіння народу Божого та за Богом храниму Батьківщину нашу –  Україну!

 

 

1 комментарий:

  1. Якщо керівництво ДІАЗ не дозволяє подальше користування майном Свято-Миколаївського собору діючій його майже 200 років Парафії Святителя Миколая та здійснювати церковні служіння Господу Богу священнику канонічної УПЦ, то це означає, що керівництво ДІАЗ виступило супротив самого Бога та Його вірних прихожан цієї парафії, і не тільки нинішніх, але й прихожан попередніх поколінь, які відійшли з Богом в інший світ… А бореться проти Бога і служіння Йому в канонічній митрополії УПЦ тільки той, хто відколовся і прийняв дух богоборця – дух дявола і сатани, дух насилля та розпинання. Як іудеї розпяли самого Христа,так з ними і під ними сьогодні розпинають вірних Христу… Але Господь Бог завжди з нами – ВІРНИМИ Йому і ворота адові не подолають нас…
    Господи, допоможи страдаючим парафіії Святого Миколая служити Тобі в своєму соборі як Тобі, Боже, угодно, а нам вірним Твоїм сьогодні потрібно!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *