ПРОПОВІДЬ в день Усікновення глави Іоанна Предтечі
Сьогодні – мала Велика П’ятниця, друга Велика П’ятниця. Бо сьогодні вбитий найбільший з усіх народжених жінками – святий Предтеча і Хреститель Господній Іоанн. У Велику П’ятницю люди Бога вбили, Бога розіп’яли. У день сьогоднішнього великого свята люди вбили найбільшого з людей. Найбільшого – це говорю не я. Чого варті мої похвали великому і славному Предтечі Господньому, якого уста Господні вихваляли більш, ніж будь-кого з людей, більш, ніж будь-кого з апостолів, з Ангелів, з пророків, з праведників, з мудреців. Бо уста Господні сказали про нього: «Між народженими від жінок не було більшого над Івана Христителя» (Мф. 11, 11). Немає більшої похвали у всьому світі.
І тому сьогоднішній день – мала Велика П’ятниця. Дивись, божевільні люди вбивають найбільшого між праведниками. Він заважає їм? Так, заважає розпусному царю Іроду і розпусній Іродіаді. Правда Божа і Істина Божа заважають беззаконникам, заважають убогим грішникам, заважають всім, одурманених різними пристрастями. Дивись, хіба і сьогодні христоборці не кричать: Розіпни, розіпни його! Хіба і сьогодні христоборці не вимагають глави Іісуса з Назарета? Його глави вимагають, а тим більше глави Іоанна Хрестителя.
Що це? Невже цей світ перетворився в божевільню? Люди не хочуть Бога, не хочуть найбільшого Праведника в цьому світі. Кого ви хочете? Кого бажаєте? Ким ви Христа заміните? Ким заміните святого Іоанна Хрестителя? Собою ?! О, моль! О, комашки смертні! Так, люди, коли збожеволіють від гордості, коли від самолюбства позбудуться розуму, тоді їм Бог не потрібен, тоді не потрібна їм правда Божа. Вони себе проголошують богами. Вони своє дрібне, брехливе подобіє істини виставляють великої, рятівної істиною. Вони свої дрібні, земні, тлінні подобія правди проголошують самими великими правдами; Христова, мовляв, Правда не потрібна нам, Божої Правди ми не хочемо. Так, люди, сліпі розумом, сліпі душею, не бачать і не хочуть бачити того, що в цьому світі людина не може втриматися без Бога. Чому? Тому що світ цей сповнений іродів, сповнений фарисеїв. Іроди вимагають глави Іоанна Хрестителя, іроди вимагають глави всіх праведників землі, а фарисеї, брехливі книжники, брехливі мудреці світу цього, вимагають смерті Боголюдини Христа.
Так, сьогоднішнє свято – це друга Велика П’ятниця. Чому? Тому що немає більшого злочину, ніж здійснене в день Великої П’ятниці і здійснене нині, коли Ірод згубив найбільшого народженого жінками. Чому Спаситель так звеличив святого великого Іоанна Хрестителя, як нікого з людей? Чому? Тому, братии і сестри, що святий Предтеча в собі, в особистості своїй, вмістив всі добродєтєлі неба, всі добродєтєлі всіх пророків, всіх апостолів, всіх мучеників, всіх Ангелів небесних, всіх сповідників. Дивись, сьогодні ми прославляємо погублення, усікновення першого апостола серед святих апостолів, бо Предтеча Господній першим був посланий від Бога, щоб бачити і оголосити світові Спасителя світу. Набагато раніше апостола Петра, раніше апостола Нафанаїла, раніше кого б то не було, він засвідчив і оголосив світу Бога, Який втілився і з’явився як Господь Іісус Христос. Перший апостол, що побачив Духа Святого, Який сходив з неба на Господа Іісуса, коли хрестив Його в Йордані, оголошує Його Сином Божим і Спасителем світу. Він – і перший євангеліст серед євангелістів. Він перший оголосив світу і вказав на Носія всіх благих вістей для роду людського – на Господа Іісуса Христа.
Сам Господь Іісус Христос – ось Євангеліє неба і землі, Євангеліє Боже для людей в цьому світі. – «Ось Агнець Божий, вземлющий на Себе гріх світу». Все Євангеліє Святий Предтеча висловив в декількох словах.
Поглянувши на схід, він всьому роду людського від Адама до наших днів, говорив: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне». Царство Небесне? – Ось Воно – Господь Іісус з неба. У Ньому Царство Небесне. Оглянувшись на захід і побачивши людей, потоплених гріхами і смертю, він і до них вигукнув: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне ». Подивився і на північ, і на південь – ті ж люди, всі раби гріха, раби смерті, раби диявола. Всім сповістив славне, святе і спасенне Євангеліє: «Люди Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне». Такий Євангеліст, що має силу велику, – такий!
Коли Господь почав проповідувати Своє Євангеліє, проповідувати з силою, Він ці слова взяв як початок і вчинення Свого Євангелія. З того часу Іісус почав проповідувати й говорити: «Покайтеся, бо наблизилось Царство Небесне »(Мф. 4, 17). По тому святий Предтеча і є перший євангелист між євангелистами Христовими.
Сьогодні люди відчули Ангела у плоті, – земного Ангела і небесну людину, – святого Іоанна Хрестителя. Не тільки старозавітний пророк назвав Предтечу Ангелом Господнім, а й Сам Господь сказав, що це Ангел, посланий перед Ним щоб Йому приготувати шлях (Іс. 40, 3; Мф. 11, 10). Не тільки пророк, сказав Спаситель про Хрестителя, але і більший пророка – Ангел Господній. І його, його люди не хочуть, женуть його з цього світу! Отже, святий Предтеча – це воістину перший Ангел у плоті, серед майбутніх численних Ангелів у плоті, світильників Божих, які на землі жили, як ангели небесні, і були на землі Ангелами, і небі залишилися людьми Божими, людьми святими.
Сьогодні ми прославляємо велике свято першого між новозавітними пророками. Він оголосив людям, що Господь Іісус Христос є світові не тільки як Спаситель, але і як Освятитель і як Суддя світу. В Його руці та сокира, і лопата: очистить Господь тік земний в день Страшного Суду і відокремить пшеницю від полови, праведників від грішників, Все це передбачав великий і славний пророк, Предтеча і Хреститель Господній. Тому сьогодні і славимо його як святого новозавітного пророка, убитого злочестивійшим і злочинним царем Іродом.
Святий Предтеча отримав свідоцтво Господнє про те, що він найбільший Між народженими від жінок, ще й тому, що він став першим новозавітним мучеником між усіма святими мучениками. Дивись, як він постраждав за правду Божу в цьому світі! Радісно постраждав! У сьогоднішньому головному церковному співі і молитві до нього йдеться, що він, радіючи, відійшов в смерть і постраждав, радуючись. І цим став першим прикладом і першим натхненником всіх святих новозавітних мучеників, від первомученика Стефана до цього дня. Всі святі мученики йдуть на смерть, радіючи в Господі Іісусі Христі, йдуть на смерть, знаючи, що їх смерть не може утримати в своїх кайданах, знаючи, що смерть – це лише врата, розкриті врата в Царство Небесне для їх святих душ. Як інакше, брати і сестри, пояснити радість святого великомученика Георгія, коли розривають його тіло, в колесі перемелюють кістки, а він вигукує від радості в Господі, бо бачить Його, бачить ангелів Божих, що стоять навколо Нього, і Ангели зупиняють колесо. Дивись, яка радість в цих страшних муках! І святий великомученик встає цілим і неушкодженим перед безбожним царем Диоклітіаном. Той перший відкривач святої радості в мучеництві і є святий Предтеча і Хреститель Господній Іоанн.
Ми сьогодні точно так само прославляємо і першого сповідника євангельського і християнського, першого сповідника Божого в цьому новозавітному світі. Дивись, він безстрашно, в очі, говорив і сповідував Істину Божу: Цар, не годиться тобі мати дружини брата твого, живого брата твого. Забрав ти дружину у брата свого. Всі закони неба і землі проти тебе, і я, я тобі оповіщаю ці закони неба і землі, бо я на те посланий. Цар, ти не можеш мати дружини брата свого. Безстрашний, як безсмертний лев, безстрашний, як Херувим у плоті. Ось, це перший сповідник Христової віри, а після нього – сонми, лики славних сповідників Христових в цьому світі, – сповідників, які свідчать і сповідують перед усім світом, перед сходом і заходом, північчю і півднем що Господь Христос – Єдиний Правдивий Бог на небі і на землі. І це всупереч всім гонінням, всієї брехні тих, хто силкується повставати проти Христа в світі цьому, всупереч всім єресям, всупереч всім богоборцям, всім хто гонять Христа, безстрашні всепереможці, незліченний їх сонм, починаючи від святого Предтечі до наших днів. Вони свідчать і оголошують цілому світові цю істину: Христос насамперед і найвище! Він – Єдиний Правдивий Бог. Ви, що не є Богом, маски, личини, кепські і огидні личини неправдивих богів, ховайтеся! Душі людській в цьому земному світі необхідний істинний Бог, а хто ви самозванці? Хто? У могили, в тисячі сіток ви самі себе тягне, і ви хочете Господа Христа замінити? Які ви злиденні, які убогі! На жаль, ні над ким все пекло так не сміється, як над вами. Голосно сміються демони над вами, а ви їх не чуєте, а ми чуємо, – ми, християни.
Так, святий Хреститель – це перший християнський сповідник, а за ним, як за керівником, кинулися тисячі і тисячі славних сповідників Христових в цьому світі.
Брати мої, велика таємниця проходить через це свято, подібно до того, як нитки тягнуться по тканині і складають її. Ви чули з сьогоднішнього святого Євангелія: учні сповіщають Спасителю тому, що Предтеча усічений. Замовкли уста, об’являвщі світу про Тебе, Господи! Що тепер? Хто ми, в порівнянні з Твоїм великим Хрестителем? Спаситель мовчить. І що незвично, Він кличе учнів Своїх і віддаляється з ними в безлюдне місце. Що це? Невже Господь біжить, невже Він біжить від Ірода? Дивись, Він, Всемилостивий Чудотворець, дивлячись на нещасну матір-вдову, воскрешає її сина, нікому невідомого, крім матері і Його Самого. Але ось, Господи, Предтеча Твій лежить мертвий, погублений, чому його Ти не воскресиш? Ти воскресив дочку начальника синагоги Іаіра. Але ось той, якого ти назвав найбільшим між народженими від жінок, усічений лиходієм-царем. Господи, бережи Правду Свою, захисти Твого першого апостола, Твого першого мученика, першого євангелиста, першого Ангела у плоті, першого пророка, першого сповідника. Воскреси його! Спаситель мовчить, віддаляється в безлюдне місце і молиться Богу. Чому, Господи?
Тому, що святий Предтеча повинен стати першим апостолом і в пеклі, в царстві смерті, куди відходили душі всіх людей від Адама до пришестя Спасителя в цей світ. У цьому царстві смерті, званому пеклом, тобто місцем непроглядним, де ніхто нікого не бачить, в цьому царстві смерті були всі: праведники і грішники, – всі старозавітні люди до пришестя Господа Іісуса Христа. Гріх ввів смерть в земний світ, смерть в середу людей. І царство смерті було єдиним притулком людських душ після їх тілесної смерті в цьому світі. Предтеча мав стати Предтечею і в пеклі, царстві смерті, щоб і там проповідувати душам всіх людей: Аж ось приходить на землю Той, Кого ви очікували, Кого ви жадали побачити. Ви, праведники всі: Мойсей, Авраам, Давид, всі святі пророки і праведники. Ось Він прийшов на землю, як людина, як Спаситель і творить такі ознаки та чуда, яких ви, всі ви разом, ніколи й не бачили. Його погляд зцілює від усіх хвороб, Його слово воскрешає від всіх смертей, Його голос виганяє бісів з одержимих ними людей. Воістину прийшов Спаситель світу на землю, Господь Іісус Христос. І ось, я йду перед Ним, щоб і вам засвідчити цю Преблагу звістку, цю радісну звістку: зійде Він і сюди до нас. Через трохи часу зійде, і ви Його побачите. Ви побачите, яка Його людська душа, вся наповнена Богом і вона сіяє нескінченним світлом.
Святий Предтеча з’явився в царстві смерті і як перший Євангеліст, щоб проповідувати Євангеліє Христове всім душам в царстві смерті. З’явився всім їм і як перший мученик, щоб показати, як за Істинного Бога, Господа Іісуса Христа, Спасителя світу люди радісно підуть на смерть, поки вона не буде переможена і потоптана. Вони не будуть боятися смерті, бо будуть сильніше її. Господь дарує перемогу над смертю тіла воскресінням Своїм з тілом. І ввійшов славний Предтеча в царство смерті, як Предтеча всіх справжніх сповідників Христових в світі, всіх справжніх пророків в світі, щоб оголосити всім душам в царстві смерті: Ось смерть переможена, біси потоптані, царство смерті буде зруйновано, коли об’явиться тут через короткий час. І ви будете виведені з цього жаху в небесні радощі, в світ горній.
І тому Господь мовчав, тому не воскресив найбільшого між народженими від жінок, бо той мав докінчити свій апостольський, свій євангельський, свій мученицький, свій сповідницький подвиг в пеклі, в царстві смерті.
Отже, сьогоднішній день для нас, християн, подібний до Великої П’ятниці. І як для Спасителя після Великої П’ятниці настає Воскресіння, так і Предтеча радісно вмирає, входить в смерть, бо бачить перемогу над смертю і знає, що Господь і йому дарує вічне життя і воскресіння з мертвих в день Страшного Суду.
Коли через шість місяців Господь був розп’ятий, Він зійшов в пекло, в царство смерті, зі своєю людською душею. Тіло Його лежало в гробі, Він душею Своєю, повною Божества, зійшов в царство смерті. І яке ж було здивування всіх душ людських в пеклі, коли вони побачили Бога в душі людській, як блищить вона невимовним світлом, як людині неможливо й уявити. Хто б не повірив в Нього, хто? Коли Він є в царстві смерті настільки сповненим Вічної Істини, Вічного Життя, Вічної Правди. Є як переможець смерті. І оскільки царство смерті не могло містити Бога, Який був у душі Іісусової, містити Бога в своїх руках, розпалося царство смерті від Божества Христового, від душі Його пресвятої, в якій був весь Бог. І Господь вивів з царства смерті всіх, хто повірив до того Предтечі і тих, що повірили в Нього, Господа Іісуса Христа, що Він воістину істинний Бог на небі і на землі.
Вивів їх Господь і ввів в Царство Небесне. Ось чому Господь Іісус Христос не воскресив святого Іоанна Предтечу і Хрестителя.
Ми сьогодні, прославляючи цього великого і славного першого апостола, першого мученика, першого євангеліста і Предтечу всіх від віку істинних християн, поклоняємося його радісному стражданню за Істину Христову і його святому Євангелію, святому апостольству, святому мучеництву. Дивись, вже дві тисячі років той, який допустив, щоб його вбив беззаконний цар, творить незліченні чудеса в земному світі, живучи в ньому поряд з Господом Іісусом Христом. Дві тисячі років він невпинно чудотворить всім душам, які звертаються до нього з молитвою.
Брати і сестри, коли ви у великій скорботі, звернетеся до цього першого апостола Христового, він обов’язково допоможе вам у всіх ваших тяготах. І якщо трапиться якась напасть, то зверніться до цього першого євангеліста. Який би гіркотою не була наповнена твоя душа, він її потішить Христової благодаттю, яку таємниче пошле з горішнього світу в твою змучену душу. І коли ви в спокусах і жахах цього земного життя, то припадіть до цього святому сповідника, і скажіть йому, що на серці у вас, вилийте скорботи і потреби душевні і будьте впевнені, що він таємничим, божественним чином зійде в душу твою і врятує тебе, і позбавить від усіх спокус і бід. Але якщо вам потрібно постраждати за Господа Іісуса Христа в цьому світі: на вас нападають люди з усіх боків, безбожники і христоборці, хочуть вас поглинути, знищити за те, що ви Христові, хочуть, щоб замовкли уста ваші, що говорять про Христа, ти тоді згадайте про нього, першого мученика, гукайте до нього: о, святий мученику, перший євангельський мученику Христовий, поспіши мені на допомогу! Дай мені, щоб і я помер за Господа Іісуса Христа, залишив тіло, як тимчасовий одяг, і вирушив в царство Христове святим мученицьким шляхом! І він буде благати Господа, щоб і ти увійшов в образ святителів. Так сьогоднішня мала Велика П’ятниця перетворюється для нас у велику воскресну радість. П’ятниця мала, а воскресіння велике – воскресіння для всіх християн всіх віків. І для нас сьогодні: і для мене, і для тебе, і для кожного нинішнього християнина сьогоднішня Велика П’ятниця в той же час і воскресіння, бо ми славимо вічно живого на небесах святого Іоанна Хрестителя Господня, як він переміг смерть, заподіяну йому Іродом, як возлетіл він в небесний світ, щоб бути першим, після Богоматері, поруч з Господом Іісусом Христом. Ви бачили ікону, яка називається «Деісус», т. є. моління: Господь сидить на престолі слави, як Цар Небесний, з правого боку Його – Пресвята Богоматір, а з лівого – святий Предтеча. Вони моляться Йому за рід людський.
О, хай би його святі молитви піднеслися і сьогодні, і завтра, і завжди, і підносилися б за нас християн, і за всіх людей світу цього, щоб усіх Господь привів до покаяння, всіх помилував, всіх врятував, щоб всі люди, предводимі славним Предтечею, вічно прославляли Єдиного Істинного Бога на небі і на землі, Господа Іісуса Христа, Якому належить честь і слава, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
монастир Челіе
Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна
1964 р